Jsem obyčejná holka s neobyčejnými sny. Díky Bohu a pomoci spousty lidí se mé sny o Africe stávají realitou...

úterý 25. ledna 2011

Jeden den Haydom

Jakýkoli  den tady v Haydom se může z klidného lenivého, v okamžení stát malým dobrodružstvím. Když nad tím přemýšlím, každý den, je dobrodružstvím. Pro ty, kteří v hustém procesí procházejí branou nemocnice je to dobrodružství mnohdy životní. Přežiju, nebo už nikdy neuvidím své děti? Pro lékaře a sestry se každá operace, každá rána a každé nově zrozené dítě stává dobrodružným, a pro nás, kteří tady jsme jen „na chvíli“ jsou to dobrodružství, která si přejeme vyprávět jednou svým dětem a vnukům. Možná někde v klidu u krbu s hrnkem teplého kakaa, za oknem zasněžená krajina. Tak se posaďte a poslouchejte.
Slunce vyšlo brzy. Tak rychle, jako by ho někdo na oblohu prostě hodil. Noc byla hodně hlasitá a tak jsem usínala až s prvními paprsky. Netrvalo dlouho a  nadobro jsem musela z postele, protože tomu, kdo se opozdí,  už snídani nedají a začít den Africe bez snídaně, to vám opravdu nedoporučuji. Po pár banánech a hrnku kafe, každý spěchá za tím svým. Bíle pláště rychle odplují tam, kde se zachraňují životy, ti, kteří pracují v kanceláři si vezmou zásobu kávy a jdou za papírovou robotou a jiní zase spěchají dohlížet na jeden ze stavebních projektů, který tady právě probíhá. Já pak, odcházím mezi statečné rodičky a novorozence, kteří právě opustili bezpečí a vykročili do života v Tanzánii.
Na oddělení je dneska docela klid. Máme asi osm žen, které to dneska čeká. Porodní asistentky i studenti se hemží všude kolem a dělají rutinní dřinu. I já se snažím přiložit ruku k dílu a tak je brzy vše připraveno pro pány doktoryJ A pak už jen čekáme, kontrolujeme, pozorujeme, učíme se. Někdy mi dělá velký problém soustředit se na ženu, více než na švába, co běhá na zdi za její hlavou, ale dílo se nakonec podaří, i když s menšími komplikacemi. Přivedli jsme na svět dalšího maličkého. Asi nikdo nemá takovou radost jako já. Tady je to prostě jen narození, součást běžného života, jako všechno co se tady děje. Dítě okamžitě končí v náručí čekající babičky a ta ho balí do barevných látek a  v mžiku schovává pod své katanga (domorodý oděv).
Na obědě je hodně veselo, každý bílý je rád, protože máme palačinky! Jsou výborné a břicha za chvíli nacpaná k prasknutí. Po obědě jsem se rozhodla pro práci v C.C.U. to je oddělení, kde se starají o děti, které přišly o matku při porodu. Místní věří, že přijít do styku s mrtvým člověkem tě činí nečistým, a rok se s tebou nesmí nikdo stýkat. A tak tady zůstávají sirotci tak dlouho, dokud se rodiny neodhodlají  vzít je domů. Asi hodinu a půl třídíme prádlo a oblečení pro děti. Někdy mě až píchne u srdce, když vidím špinavé, zaprané věci, které tyto děti nosí, protože jsou používané stále dokola a vzpomínám na všechny ty krásné výbavičky našich maminek. Jenže tyhle děti jsou vlastně velmi požehnaní, že se narodily tady. Kdekoli jinde by je nejspíš pohodili do buše jako znečištěné, u nás mají dobrou stravu i péči, co na tom sejde, že nemají roztomilé botičky Adidas?
Když je práce hotová a děti v postýlkách, je čas pro dívčí jízdu městem. Už umíme říct pár slov svahilsky a tak se cítíme skoro jako místní. Číslice a tím pádem smlouváni na trhu nás hodně baví a tak se do toho s elánem pouštíme. Děláme chyby a často se nám smějí, ale většinou nakonec dostaneme co chcemeJ . Dneska jsme si koupily snubní prsteny, protože jsme zjistily, že  je to jediná zaručená obrana  proti všem dotěrným kluků, kterých je kolem nás vždycky několik. Po tak náročném nakupování jdeme do místní „krčmy“..podávají tam čerstvé „hranolky“, kaši ugali, fazole, a výbornou pikantní omáčku. Nějaká ta muška se dá v jídle přehlédnout, když jste hladoví, jako jsme byly my. Je to neskutečný pocit sedět v africké boudě, jíst „naštěstí“ umytýma rukama a klábosit o tom co kdo za ten den prožil.
Vracíme se už po tmě, v domě pro hosty se ozývá smích a my se těšíme do postele, ale pak se na cestičce něco zalesklo. Ve světle měsíce a několika rozzářených oken nedalekého domu jsme uviděly hada. Nebyl velký a zůstává v klidu ležet u kraje trávy, a tak se po počátečním úleku se smíchem dereme  pro kamarády, aby se také podívali. Ale jakmile ho jeden z nich uvidí, křikne ať zůstaneme v klidu a běží pro velký balvan opodál. Až třetí rána byla smrtelná. Nebyl velký, ale byl nebezpečný. Naštěstí jsme se pořád držely v bezpečné vzdálenosti a viděly ho včas. Ano, i dnes na nás Bůh dával dobrý pozor.
Jak jsem řekla, každý den tady je dobrodružstvím. Ale já naštěstí vím, kdo na ty mé „dobrodružství“ dohlíží. A tak jdu spát s modlitbou o svou rodinu, přátele o klidný spánek a každý nový den tady v Haydom.

Žádné komentáře:

Okomentovat